DOLAR 31,0060 0.3%
EURO 33,5487 0.27%
ALTIN 2.016,150,22
BITCOIN %
Ankara
10°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

75 okunma

BİLİM VE İNOVASYON FESTİVALİ ‘TECH İZMİR’ BAŞLADI

ABONE OL
16 Kasım 2022 15:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR Valiliği himayesinde, İzmir Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde İzmir Teknoloji, Bilim ve İnovasyon Festivali (TECH İZMİR) başladı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger festivalin açılışında, “Ankara siyasi başkent diyoruz. İstanbul ekonomik başkent. Bizim iddiamız; İzmir’in de Türkiye’nin ve bölgenin teknoloji başkenti olması. Gençlerimize imkan ve fırsat sunacağız ve İzmir’i Allah’ın izniyle Türkiye ve bölgenin teknoloji başkenti yapacağız” dedi.

TECH İZMİR, İzmir Valiliği himayesinde, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ev sahipliğinde İzmir Arena’da düzenlendi. Festivalin açılışına İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, İzmir’deki üniversitelerin rektörleri katıldı. Festivalin açılışında konuşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Güzel İzmir’imiz bugün yine ilkleri ve yenilikleri bir arada yaşayacak. İzmir Arena’da İzmir’deki ilk büyük teknoloji etkinliğine, İlk e-spor organizasyonuna ve Türkiye’deki ilk büyük ödüllü yarışmalara heyecanla birlikte tanıklık edeceğiz. Bugün ayrıca modern teknolojilere dayalı yatırımlarla son dönemde dikkatleri üzerine çeken kentimizin teknoloji başkenti olma hedefiyle sürdürdüğü yolculukta teknolojiye dayalı yatırımlarda yeni bir perspektif ortaya koymanın ilk somut adımını da hep beraber atacağız. İki gün boyunca İzmir’de yeni nesil teknolojileri, oyun ve yaratıcılık gündemini başta gençlerimiz olmak üzere tüm hemşerilerimizle buluşturmak bizlere büyük gurur veriyor” ifadelerini kullandı.

‘İDDİAMIZ İZMİR’İN TÜRKİYE’NİN TEKNOLOJİ BAŞKENTİ OLMASI’

Öte yandan, Vali Köşger, “5G teknolojisinin pilot olarak İzmir’de uygulanması sözünü genel müdürümüz bize vermişti. İnşallah onu da Türkiye’de inşallah İzmir’de gerçekleştirmek nasip olur. Ayrıca festivalimize katkı sağlayacak üniversitelerimize de teşekkür ediyorum. Ankara siyasi başkent diyoruz. İstanbul ekonomik başkent. Bizim iddiamız; İzmir’in de Türkiye’nin ve bölgenin teknoloji başkenti olması. Bu iddianın altını dolduracak şekilde zaten bu konuda bir hareket var, İzmir’de kümelenme, yoğunlaşma var. Biz bunun önünü açacağız. Gençlerimize imkan ve fırsat sunacağız ve İzmir’i Allah’ın izniyle Türkiye ve bölgenin teknoloji başkenti yapacağız” ifadelerini kullandı.

‘DEĞİŞİMİN FARKINDA OLMAK GEREKİYOR’

Festivalde iki gün boyunca çeşitli etkinliklerin yer alacağını belirten İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, “Valimiz İzmir’in teknoloji başkenti olması için çok ciddi bir vizyon ortaya koydu. Biz de bu vizyon çerçevesinde İZKA olarak İzmir bölgesinde gençlerimizin teknolojiyle buluşmasını, yeni nesil teknolojilerle tanışmasını sağlayacak bir festival yapma konusunda harekete geçtik. Çok hızlı bir şekilde teknolojide çok ciddi ilerlemeler yaşandı. Değişime ayak uydurabilmek için bu değişimin farkında olmak gerekiyor. Alanında yetkin kişiler birinci elden bilgi sahibi edecekler. Kıymetli gençlerimizin izleyici değil üretici olmasını istiyoruz. Valimizin desteğiyle bu tarz organizasyonları arttıracağız” dedi.

‘ŞİMDİ YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM’

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da konuşmasına Mevlana’nın ‘Dünle beraber gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım’ sözleriyle başladı. Karagözoğlu, “Dünya her sabah yeniden kuruluyor. Teknoloji de yaşadığı değişim ve dönüşümle hayatımızı değiştirmeye devam ediyor ve hayatımıza yön veriyor. Teknolojinin gerisinde kalmamak için de sürekli yeniliğin peşinde koşmak gerekiyor. İnternet, hiç şüphesiz oyunlar üzerinde de önemli bir değişime yol açtı. Dijital oyunlar bugün gençlerin en çok rağbet gösterdiği alanlardan biri haline geldi. Pandemi etkisiyle dijital oyun sektörü 175,8 milyar dolara ulaştı. Bunun 79 milyar dolarını mobil oyunlar, 49,2 milyar dolarını konsol oyunları, 33,3 milyar dolarını indirilebilir bilgisayar oyunları ve kalanını da tablet oyunları oluşturuyor. Türkiye’de oyun sektörü de büyümeye devam ediyor. Ülkemizde dijital oyunlardan elde edilen gelir 880 milyon dolardan 1,2 milyar dolara yükseldi” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş